И тъй, не напущайте деъзновението си, за което имате голяма награда
(Евреи 10:35). Ако си християнин, ти вече участваш в една жестока война. Всъщност вие сте във война на живот и смърт за вашата вяра.
Сатана е твърдо решен да потопи и унищожи вярата на всички избрани. И колкото по-силна е вярата ви, толкова по-силна ще бъде атаката му срещу нея. Разберете, че непоклатимата вяра в ГОСПОДА кара ада да вилнее. Нищо друго не преставлява по-голяма заплаха за сатанинското царство от християнин с непоклатима вяра. Защо? Защото чрез вярата и освободената от нея сила царството на сатана е покорено. Чрез праведността се ражда и демоничните огньове са огасени. Божиите обещания се получават и устата на лъвовете се затварят. Чрез вяра верните на Бог хора избягват острието на меча. От слаби те стават силни. Те стават смели в битка, обръщайки армията на дявола в бяг. Те издържат на подигравка, бой, умъртвяване с камъни. Ако са заключени в затвора, те пеят песни. Казано просто: вярата поддържа тези, които я притежават! Амин!
Павел предупреди Тимотей, че във времена на изпитания някои хора ще изхвърлят вярата си: " Имайки вяра и чиста съвест, която някои, като отхвърлиха отпаднаха от вярата" ( 1 Тимотей 1:19). Той добави, че сатана ще се опита да " събаря вратата за някои" ( 2 Тимотей 2:18).
Затова Павел заповяда на Тимотей непоколебимо да води борба, " имайки вяра и чиста съвест" ( 1 Тимотей 1:19).
Апостол Петър попадна под ожесточена атака, насочена към вярата му. Доверието му в Бог толкова много вбеси ада, че сатана помоли за разрешение той да бъде пресят, за да се види дали ще устои. " Симоне, Симоне, ето, сатана ви изиска всички, за да ви пресее като жито; но Аз се помолих за тебе, да не отслабне твоята вяра; и ти когато се обърнеш, утвърди братята си" ( Лука 22:31-32).
Някои от вас, които четете този пасаж, животът ви е в буря в момента.
Учениците на Исус издържаха на вълните, удрящи носената от бурята лодка, с която пътуваха, докато техният Учител си спеше. Най-накрая, когато бурята заплаши да преобърне лодката им, те извикаха към Исус, обвинявайки Го за това, че не беше се погрижил за съдбата им.
" Учителю! Нима не Те е грижа, че загиваме?" ( Марк 4:38).
Исус успокои бурята, но не можеше да повярва на липсата на вяра у Своите ученици. Той ги попита: " Защо сте страхливи? Още ли нямате вяра?" ( Марк 4:40). Може би точно сега сте изправени пред ужасна буря. Сякаш проблемите ви само се увеличават: проблеми с парите, проблеми с брака, неприятности на работното място, врагове, които идват против вас като силни вълни, за да ви потопят. Море от неприятности бушува във вас, но изглежда ГОСПОД е спял през цялото това време. Кажете ми, изчерпа ли ви се вярата ви? Или се смалява по малко при всяко ново разочарование? Казвате ли си в сърцето си: " Боже, наистина пука ли ти за мен? Ще оставиш ли тази буря да ме потопи?" Точно за такава ситуация Исус изговори следните прекрасни думи: " А Бог няма ли да отдаде правото на Своите избрани, които викат към Него ден и нощ, ако и да се бави спрямо тях? Казвам ви, че ще им отдаде правото скоро. Обаче, когато дойде Човешкия Син ще намери ли вяра на земята" ? ( Лука 18:78)
Забележете въпроса на Исус тук: Ще намери ли вяра в Своите хора, когато преминават през дни на тъмнина и гнет? През последните години се чудех дали Исус би задал същият въпрос днес. Десетилетия наред множествата се тълпяха в църквите. Но това, което Исус в действителност пита, е: " Вярата им, ще издържи ли, когато бурите ги връхлетят?" Камарата от неприятности, които преживяваме, може да стане много висока, и разтърсването на нациите може много бързо да се случи, че някои да загубят надежда и да се предадат. Питам ви: Исус ще намери ли вярност в твоето време на трудности? Бог ни е дал силно оръжие, което да използваме срещу атаките на сатана, насочени към вярата ни. Ето и нашето оръжие: не е нужно сами да разберем всичко. А по скоро трябва да погледнем " големия облак от свидетели" , който е вече в слава, да гледаме на вярващите, които завършиха земния си път като опазиха вярата си непокътната. " Следователно и ние, като сме обиколени от такъв голям облак свидетели, нека отхвърлим всяка тегота и греха, който лесно ни сплита, и с търпение нека тичаме на прилежащото пред нас поприще" ( Евреи 12:1).
Каква картина. Този стих описва армия от победоносни светии от всяка ера, които грижовно ни наблюдават като тълпа на скамейките. Те носят корони на праведност, махат с ръце и продължават да ни приветстват в състезанието ни: " Бягайте с търпение! Ние се борихме до смърт и не се предадохме. Бог ни държа и вярата ни преодоля. Има сила в истината: Ние победихме! Ние сме победители! Затова продължавайте напред! Вие сте способни да победите в трудни времена!" . Ной е сред този голям облак от свидетели. Помислете за това, колко дълго продължи битката му. Неговото свидетелство ни говори: " Аз се държах за Бог в продължение на 120 години, независимо от насилието, широко разпространения грях и подигравките. Вие също можете да победите". За да се сържим здраво за вярата си във времената, в които живеем, аз съм убеден, че трябва да внимаваме за три лъжи, които врагът носи до нас.
1. Сатана погрешно представлява ГОСПОДНИЯ пречистваш процес
Всички пророци предсказаха за преминаването на Божия народ през очистващия огън. " И тая трета част Аз ще прекарам през огън, пречиствайки ги както се чисти среброто, и изпитвайки ги както се изпитва златото" ( Захария 13:9). " Защото е като огъня на пречиствач, и като сапуна на тепавичари. Ще седне като един, който топи и пречиства сребро, та ще очисти левийците, и ще ги претопи като златото и среброто; и те ще принасят ГОСПОДУ приноси с правда" (Малахия 3:2). Когато огънят пречисти среброто или златото, шлаката се появява на повърхността. Това са всички нечистотии, сплави, понискокачествени метали, мръсотии, малки петна и петънца от отпадъчни материали. Аналогично, когато сме под властта на Божието слово и оставим светлината му да освети сърцата ни, всички нечистотии се появяват на повърхността. В рамките на целият този процес ГОСПОД отделя от нас неверието, чрез Неговия пречистващ огън. Въпреки това, в периода, в който Бог ни пречиства, сатана ни поднася своите най- лоши лъжи, с които ни обвинява. Той се опитва да насочи вниманието ни върху нечистотиите ни, вместо върху Божията безусловна любов.
2. Сатана се опитва да потопи вярата ни,
като изопачава Божиите дисциплиниращи ни дела
Дяволът ще се опита да те убеди, че настоящите дисциплиниращи те дела се дължат на неудовлетворението, което Бог изпитва към теб. Той иска ти да повярваш, че всичко това се случва заради Божия гняв към теб. Но Новия Завет говори за дисциплинирането като вид " поучително поправление". Вижте познатия ви пасаж от Евреи:
" Сине мой/ дъще моя, не презирай наказанието на ГОСПОДА, нито да ослабваш, когато те изобличава Той; защото ГОСПОД наказва този, който люби, и бие всеки син когото приема". Ако търпите наказание, Бог се обхожда с вас като със синове; защото кой е тоя син, когото баща му не наказва? Но ако сте без наказание, на което всички са били определени да участват, тогава сте незаконно родени,а не синове. Освен това имали сме бащи по плът, които са ни наказвали, и сме ги почитали; не щем ли повече да се покоряваме на Отца на духовете ни и да живеем? Защото те за малко врвме са ни наказвали, според както им е било угодно, а Той за наша полза, за да съучастваме в Неговата святост. Никое наказание не се вижда на времето да е за радост, а е тежко; но после принася правда като мирен плод за тия, които са се обучавали чрез него. Затова " укрепете немощните ръце и отслабналите колена", и направете за нозете си прави пътища, за да не се изкълчи куцото, но напротив, да изцелее" ( Евреи 12:5-13).
Исус говори за дисциплинирането, с думите Си към апостол Йоан:
" Ония, които любя, Аз ги изобличавам и наказвам; затова бъди ревностен да се покаеш" ( Откровение 3:19).
По същият начин, писателят на Притчи казва: " Сине мой, не презирай наказанието от ГОСПОДА, и да не ти дотегва, когато Той те изобличава, защото ГОСПОД изобличава оня, който люби, както и бащата сина, който му е мил" (Притчи 3:11-12).
Всъщност, когато авторът на Евреи казва, че Бог " бие всеки син, който приема", значението на израза загатва за " тояга за поправление".
И най-накрая, Павел добавя следното важно послание: " А когато биваме съдени от ГОСПОДА, с това се наказваме, за да не бъдем осъдени заедно със света" ( 1 Коринтяни 11:32).
През каквото и да преминавате като Божие дете, точно в този момент, не е случайно. То не е изолирано само за вас бедствие или изпитание.
Всяка проверка и огнено изпитание е внимателен поглед на Отец.
И всичко това има една цел: то е " за наша полза, за да съучастваме в Неговата святост".
Послание за тези, чиято вяра е изпитвана-Дейвид УИЛКЕРСЪН
Няма коментари:
Публикуване на коментар
please post your comment,
thank you!